مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی یک عمل زیبایی غیر جراحی است که شامل چندین تزریق از مقادیر اندکی محصولات دارویی، ویتامین‌ها و محصولات هومئوپاتی است و برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات پزشکی استفاده می‌شود. مزوتراپی می‌تواند مشکلات سلولیت‌ها، آکنه، ریزش مو، چروک پوست و بسیاری دیگر از مشکلات را برطرف کنند. اگرچه شایع‌ترین کاربرد این روش در مسائل زیبایی صورت، گردن، جوان‌سازی، کاهش چین و چروک‌ها، لاغری و درمان ریزش مو است، اما از این روش برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و جراحات نیز استفاده می‌شود.

مزوتراپی یک تکنیک زیبایی است که بدون عمل جراحی انجام می‌شود و با استفاده از تزریق ویتامین، آنزیم، هورمون، عصاره‌های گیاهی به جوان‌سازی و رفع چروک‌های پوست، رفع چربی‌های اضافه در شکم، ران‌ها، بازوها و سایر اندام بدن، کاهش سلولیت‌ها و البته درمان ریزش مو کمک می‌کند. از آنجا که این روش نیازی به جراحی ندارد پس به راحتی در کلینیک‌های زیبایی انجام می‌شود. مزوتراپی صورت، مزوتراپی مو و مزوتراپی لاغری سه تا از رایج‌ترین انواع مزوتراپی در کلینک‌های زیبایی به شمار می‌روند. هزینه مزوتراپی بر اساس نوع و مواد مورد استفاده در این روش متفاوت است.

آدرس :بلوار كاوه شمال-تقاطع اندرزگو-نبش كوچه قيطريه-كوچه نيكو-پلاك ٢-زنگ١٠١-طبقه اول-واحد ١٠١

مزایا مزوتراپی

کاربرد مزوتراپی

این روش در سال‌های پس از اختراع به سایر نقاط جهان هم منتقل شد. امروزه مزوتراپی برای رفع مشکلات متعددی استفاده می‌شود:

– رفع چربی‌های ناحیه شکم، ران‌ها، غبغب، پاها، بازوها و صورت
– کاهش سلولیت‌ها
– رفع چین و چروک
– رفع افتادگی پوست
– فرم دادن به بدن
– رفع لکه‌های پوستی
– درمان ریزش مو

نحوه انجام مزوتراپی

همان طور که گفته شد مزوتراپی چندین تزریق به بخش‌های خاصی از بدن است. در این تکنیک شما ممکن است به چندین جلسه مزوتراپی نیاز داشته باشید تا به نتیجه مطلوب خود برسید. در ابتدا هر 7 تا 10 روز بسته به نظر پزشک تزریق‌هایی انجام می‌شود. پس از مشاهده بهبودی، فاصله بین جلسات به تدریج به دو هفته و سپس به ماه افزایش می‌یابد.

متخصصین زیبایی برای این عمل از یک سوزن ویژه و کوتاه یا از دستگاه‌های مخصوص برای انجام چندین تزریق پشت سر هم به لایه میانی‌تر پوست (مزودرم) استفاده می‌کنند. ایده اصلی مزوتراپی اصلاح مشکلات لایه‌های زیرین همچون جریان گردش خون و التهابات است که باعث صدمه‌ دیدن پوست می‌شوند. در واقع سوراخ‌های ریزی که در اثر تزریق‌ها به وجود می‌آیند باعث تحریک فرایند بهبودی می‌شود.

مواد مورد استفاده در این تزریق‌ها متنوع هستند و به هدف درمان (جوان‌سازی صورت، کاهش وزن، درمان ریزش مو) بستگی دارند. متخصصین مواد مختلفی را بسته به شرایط بیمار و هدف از مزوتراپی تزریق می‌کنند. این مواد ممکن است محلول‌هایی شبیه به عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و مواد معدنی، آنزیم‌هایی همچون کلاژن و هیلارونیداز، هورمون‌هایی همچون کلسی‌تونین و تیروکسین و محصولات دارویی همچون وازودیلاتورها و آنتی‌بیوتیک‌ها یا ماینوکسیدیل و فیناستراید باشند.

در طول هر جلسه مزوتراپی، ممکن است داروهای متفاوتی و یا ترکیبی از داروها برای تزریق‌ها به پوست شما استفاده شود. حتی عمق هر تزریق با تزریق دیگر ممکن است تفاوت داشته باشد و این به شرایط و نوع مزوتراپی که انتخاب کردید بستگی دارد. در هر تزریق ممکن است تنها یک قطره از محلول به پوست شما تزریق گردد. و برای حصول بهترین درمان پزشک تعداد جلسات مناسب را تعیین می‌کند. تعداد تزریق‌ها، مقدار محلول مورد استفاده و حتی تعداد جلسات برای هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. در این روش هدف پزشک رسیدن به ترکیبی از داروها و مواد مؤثر و یافتن بهترین محل‌های تزریق برای بیمار مورد نظر است.

انواع مزوتراپی

شایع‌ترین کاربرد مزوتراپی در لاغری، درمان ریزش مو و جوان‌سازی صورت است. در واقع تزریق‌ها برای رفع چربی‌ها، رویش موها، رفع چین و چروک صورت استفاده می‌شوند.

انواع مزوتراپی

مزوتراپی مو

در بسیاری کشورهای اروپایی و امریکا از مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود. مزوتراپی مو بدون درد و ایمن است و با تحریک لایه میانی پوست علائم ریزش مو را کاهش می‌دهد. متخصصین زیبایی معتقدند که مزوتراپی مو درمانی اثربخش‌تر از مصرف داروها برای رویش مجد موها است. در این روش مواد مغذی مورد نیاز و ترکیبی از داروها برای تقویت موها به محل تعیین شده در سر تزریق می‌شود تا تارهای مو زنده مانده و رشد کنند.

برای درمان ریزش مو، انواع ویتامین‌ها، عصاره‌های گیاهی یا داروهایی همچون ماینوکسیدیل و فیناستراید به سر تزریق می‌شود. این تزریق‌ها باعث بهبود جریان گردش خون شده، مواد مغذی را به مو می‌رسانند و عدم تعادل هورمونی را تصحیح می‌کنند. به طور معمول استاندارد خاصی برای این مواد وجود ندارد، اما وقتی هدف مزوتراپی مو باشد، معمولاً از ترکیبی از مواد که به رشد مو کمک می‌کند استفاده می‌شود.

افرادی که مزوتراپی مو را برای درمان ریزش مو انجام می‌دهند، معتقدند که در این روش سه رویداد اصلی وجود دارد:

 • عدم تعادل هورمون‌ها در داخل و اطراف فولیکول مو تصحیح می‌شود
 • مواد مغذی به موها داده می‌شود
 • جریان گردش خون بهبود می‌یابد

اکثر موادی که در مزوتراپی مو استفاده می‌شود در رویش مجدد موها تأثیرگذار هستند.

مزوتراپی لاغری

معمولاً 2 تا 4 تزریق در فواصل 2 تا 4 هفته برای این هدف لازم است. بسته به ناحیه مد نظر، تعداد تزریق‌ها ممکن است افزایش یابد. از آنجا که مزوتراپی لاغری باعث تغییرات فاحشی در ظاهر نمی‌شود، به طور معمول توصیه می‌شود برای بیمارانی که به کاهش کم چربی در برخی نواحی بدن نیاز دارند و در واقع برای لاغری موضعی استفاده شود. در این حالت مزوتراپی لاغری تأثیر مطلوب‌تری خواهد داشت و به بیمار ظاهری بی‌نظر هدیه می‌دهد. مزوتراپی لاغری یک روش لاغری غیر جراحی برای برداشتن چربی‌های ناخواسته است.

در مزوتراپی لاغری با تزریق مقادیر کمی از دارو به لایه مزودرم چربی‌های اضافه آب می‌شوند. در این روش خبری از بریدگی، جراحی، بی‌هوشی و خطرات ناشی از آن نیست، تنها به جلسات متعدد برای بدست آوردن نتیجه مطلوب است. به این دلیل که نیازی به اتاق عمل و هزینه‌های بستری در این روش وجود ندارد، هزینه مزوتراپی برای کاهش وزن در مقایسه با سایر روش‌های لاغری مانند لیپوساکشن کمتر است. نحوه تزریق‌ کردن در مزوتراپی لاغری بسته به ناحیه مورد نظر برای کاهش چربی‌ها متفاوت است.

مزوتراپی صورت

برای مزوتراپی صورت تقریباً 4 تزریق در فواصل 2 تا 3 هفته لازم است تا بهبودی مشاهده گردد. یکی از مشهورترین روش‌های مزوتراپی در سرتاسر جهان مزوتراپی صورت است. در این روش بیماران تغییر قابل توجهی در ظاهرشان بعد از درمان مشاهده می‌کنند. گاهی هم برای بهتر شدن نتایج به صورت ترکیبی با یک تکنیک زیبایی دیگر استفاده می‌شود، که از جمله می‌توان به تزریق بوتاکس اشاره کرد.

مزوتراپی صورت باعث جوان‌تر شدن صورت می‌شود. پس از دوره درمان، پوست تازه‌تر، شفاف‌تر و تمیزتر به نظر می‌رسد. با افزایش سن بخش زیادی از قدرت کشسانی پوست کاهش می‌یابد که با این روش درمان احیا می‌شود. جوان شدن سلول‌ها هدف اصلی مزوتراپی صورت است. در این روش کلاژن و الاستین در پوست تولید می‌شود که باعث کاهش چین و چروک‌های پوست شده و درنهایت ظاهر بیرونی پوست را بهبود می‌دهد. این نوع از مزوتراپی برای صورت و گردن استفاده می‌شود، در برخی موارد برای پوست بازوها و دست‌ها نیز اثرگذار است.

مزوتراپی صورت

امادگی لازم برای انجام مزوتراپی

این روش یکی از بهترین گزینه‌هایی زیبایی است که به جای بوتاکس و فیلرها استفاده می‌شود، زیرا:

 • روشی بدون درد است
 • بدون عوارض است
 • روشی ساده است
 • بدون زخم و جراحت است
 • برای تمامی انواع پوست استفاده می‌شود
 • از جلسه اول می‌توانید شاهد تغییر در پوستتان باشید
 • نیازی به دوره بهبودی مانند روش‌های جراحی زیبایی ندارد و بلافاصله پس از تزریق می‌توانید به کارهای عادی خود ادامه دهید.
 •  در مزوتراپی صورت، نتایج برای مدت‌های طولانی دوام می‌آورند. هرچند که جلوی روند پیر شدن پوست را نمی‌توان گرفت، اما ویزیت‌های سالانه برای حفظ نتیجه درمان کافی است و به طولانی‌تر شدن نتایج کمک می‌کند.

افرادی که مزوتراپی را انجام می‌دهند، معتقدند که اگر به یک متخصص حرفه‌ای مراجعه کنید حداقل ریسک را خواهید داشت. در موارد نادر برخی از عوارض جانبی که برای این تکنیک زیبایی گزارش شده عبارتند از:

 •  حالت تهوع
 • درد
 • حساسیت
 • ورم
 • خارش
 • قرمزی
 • کبودی
 •  برآمدگی در محل تزریق
 •  لکه‌های تیره بر روی پوست
 •  عفونت

در این روش ناراحتی‌های بسیار کمی تجربه می‌شود، اما مزوتراپی صورت از سایر انواع مزوتراپی با درد کمتری همراه است. تنها با استفاده از کمی یخ بر روی ناحیه تزریق، درد آن ناحیه کاهش می‌یابد. البته قبل از آغاز درمان درباره میزان درد و عوارض جانبی نادر این روش به شما توضیح می‌دهند و گاهی هم استفاده از ژل‌های بی‌حسی موضعی را پیشنهاد می‌دهند. عوارض جانبی این تکنیک موقتی هستند و در ظرف یک تا روز برطرف می‌شوند.

هزینه مزوتراپی به نوع درمان و هدف شما از مزوتراپی بستگی دارد. در واقع هزینه مزوتراپی بر اساس مواد مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان تعیین می‌شود. هزینه این تکنیک زیبایی در ایران و به ویژه در تهران متفاوت است، اما به شدت درمان و تعداد جلسات بستگی دارد. یعنی هرچه رفع درمان شما به جلسات بیشتری نیاز داشته باشد، هزینه مزوتراپی شما نیز بالاتر خواهد بود.

اما در مقایسه با سایر روش‌های زیبایی به طور مثال نسبت به سایر روش‌های کاشت مو کمتر است و با هزینه‌های کمتری هم قابل انجام است. به هر حال برای اطلاع از هزینه مزوتراپی بهتر است با کلینیک زیبایی تماس بگیرید تا از هزینه‌های مربوط به این تکنیک اطلاع پیدا کنید.

هزینه مزوتراپی صورت، مو و لاغری یا برای هر هدفی که باشد بر اساس مقدار تزریق، نوع مواد تزریق شده به پوست متغیر است، این هزینه شامل سرنگ مورد استفاده، مواد بی‌حسی، مواد تزریق شده، دستمزد پزشک و هزینه‌های کلینیک زیبایی می‌باشد که همه را قبل از آغاز درمان برای شما برآورد می‌کنند. هزینه مزوتراپی طبق برنامه‌ای که برای شما تعیین شده و بر اساس شرایط خاص شما و تعداد جلسات مور نیاز برای دست یافتن به نتیجه مطلوب تعیین می‌شود.

فرم مشاوره
شماره تماس

مشاوره برای :
[recaptcha]