با گذر سن پوست ما کشش و جوانی خود را از دست می دهد و باعث می شود از چیزی که هستیم پیرتر بنظر برسیم. چین و چروک ها بخش طبیعی در روند گذر سن هستند و لازم نیست ترسی از آنها داشته باشیم. با اینکه همیشه باید پوست خود را دوست داشته باشیم اما جوان نگه داشتن آن نباید باعث ایجاد حس بدی در ما شود. راه های زیادی برای کاهش روند علائم پیری وجود دارد. این روش ها مقرون به صرفه و ایمن بوده و با جراحی و دوره های مراقبت از پوست متفاوت اند. با انتخاب صحیح یک روش مراقبت پوستی می تواندی نشانه های گذر سن را مدیریت کنید. یکی از این روش ها، RF یا فرکانس رادیویی است که در ادامه این مطلب بیشتر با آن آشنا می شویم.

آشنایی با روند پیری پوست و RF

در کل روند پیری پوست به دو قسمت تقسیم می شود: روند درونی و بیرونی. روند دورنی امری طبیعی، آرام و تدریجی است اما روند بیرونی از طریق عوامل محیطی مانند قرارگیری بیش از حد  در معرض نور خورشید ایجاد می شود. با استفاده از میکروسکوب مشخص گردید که با گذر سن اتصالات میان پوستی کاهش می یابد. الستین که اصلی ترین عنصر کشش پوست است عملکرد خود را از دست داده و مقاومتش کاهش می یابد

امروزه فناوری های پیشرفته طیف وسیعی از درمان ها برای جوان سازی پوست را در اختیارمان گذاشته است که گاهی انتخاب یک روش مناسب برای درمان را دشوار می کند. اگر کمی تحقیق کنید قطعا با دو روش هایفو تراپی  RF مواجه خواهید شد.

مقایسه روش های RF و هایفو تراپی

گرچه از هر دوی این روش ها با یک نیت استفاده می شود، اما استفاده از هریک شدیدا بسته به نتیجه ای دارد که از آن انتظار دارید. تفاوت های اصلی این دو روش عبارتند از:
هردو برای گرم کردن و نفوذ به پوست از دو فناوری مجزا استفاده می کنند. هایفو انرژی فراصوت دقیق تر و بیشتری را وارد پوست می کند درحالی که RF براساس یک استراتژی گرمایش توده ای عمل می کند. هر یک از این فناوری ها در یک لایه از پوست کارایی دارند. هایفو به لایه های عمیق تر و زیرین درمیس نفوذ می کند و می تواند به لایه SMAS برسد اما RF بروی لایه اپیدرمال متمرکز است و از لایه میانی فراتر نمی رود.
هایفو را می توان در یک جلسه به پایان رساند اما لیفت با RF باید در چند جلسه صورت پذیرد. فرکانس دقیق در هر درمان به نوع دستگاه و شرایط پوست مانند کشش کنونی و عوامل ارثی بستگی دارد. استفاده از انرژی فراصوت در صنعت آرایشی یک فناوری جدید محسوب می شود، بنابراین RF دارای پیشینه طولانی تر است. یکی از عوارض درمانی استفاده از RF درد حین فرایند است که برای کاهش آن به بیمار داروی بی حس کننده خوراکی یا موضعی داده می شود، اما هایفو درد چندانی ندارد و بیماران در حین درمان فقط گاهی حس سوزن سوزن شدن پوست و کمی گرما را حس می کنند. التهاب پس از درمان نیز طی چند ساعت از بین می رود و فرد می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد.
حال چطور بدانیم که کدام روش برای پوستمان بهترین نتیجه را در برخواهد داشت؟ اگر پوستی شل و افتاده دارید و در صدد لیفت آن هستید، هایفو روش بهتری است. بنابراین هایفو بهترین روش برای سفت کردن پوست اطراف فک، از بین بردن غبغب و خطوط پیشانی است. از RF می توان برای درمان کاهش حجم عضلات یا پوست های افتاده بالا و پایین پلک و چین و چروک اطراف لب استفاده کرد.
البته برای کسانی که بدلیل از دست دادن کلاژن از افتادگی پوست بیشتری رنج می برند، می بایست از ترکیب هایفو وINFINI RF استفاده کرد.
INFINI که در سال 2013 به روی کار آمده مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا بوده و درمان های پوستی را وارد مرحله تازه ای کرده است و توانسته عنوان بهترین دستگاه RF فرکشنال را بخود اختصاص دهد. این دستگاه نسبت به انواع دیگر RF قدرت بیشتری در فرستادن گرما به لایه های عمیق دارد. از این دیدگاه INFINI و هایفو نقاط مشترک زیادی باهم دارند: در هر دو از جراحی استفاده نمی شود، هر دو لیزرهای CO2 را به لایه های عمیق تر می فرستند، و هر دو برای هر نوع پوستی مناسب هستند.
با این حال هایفو تنها می تواند انرژی رابه سه عمیق از پیش تعیین شده بفرستد (1.5، 3 و4.5 میلی متری). INFINI انرژی را به 10 عمق متفاوت پوست می فرستد. با این روش می توان از عمق 0.5 تا 3.5 میلی متری، هرلایه را در فاصله 0.25 میلی متری درمان نمود و لایه های چندگانه سطحی و عمقی را نسبت به هایفو با قدرت بیشتری سفت نمود.
استفاده از روش ترکیبی هایفو و INFINI زمان بر است، یعنی نیاز به مشاوره پرجزییات تر و ارزیابی بیمار دارد تا برنامه درمانی منحصر به همان بیماران اتخاذ گردد. از طرفی تعداد اینگونه دستگاه ها بسیار کم است، اغلب کلینیک ها فقط یک نوع دستگاه دارند که برای هرنوع افتادگی پوستی از آن استفاده می کنند. این روش جدید نیاز به مهارت زیادی دارد که می بایست از طریق شرکت در دوره های تخصصی و بین المللی تجربه های بالینی به آن دست یافت.

آیا از RF می توان برای لاغری استفاده کرد؟

از این دستگاه می توان برای درمان سلولیت، لاغری موضعی شکم، پهلو، ران، بازو، سینه و غبغب، از بین بردن شلی پسوت و سفت کردن آن، از بین بردن جوس و سفت شدن باسن پس از لیپوساکشن و فرم دهی به آن استفاده کرد. البته استفاده از RF برای زنان باردار، افرادی که در بدنشان پروتز و ایمپلنت های فلزی وجود دارد و بیماران با عفونت های پوستی توصیه نمی شود.
در این فرایند انرژی فرکانس رادیویی پوست را بدون کمترین آسیب و عارضه ای گرم می کند تا سلول های چربی شکسته شده و کلاژن و الاستین تولید شود. پس از گرم شدن سلول های چربی در لایه های مختلف، بافت همبند که عمدتا از آدیپوسیت ها تشکیل شده شکسته و انرژی را در چربی ها ذخیره می کند. گرمای RF آدیپوسیت را مجبور به آزاد سازی اسیدهای چرب و انتقال به سیستم لنفاوری می کند. وقتی اسیدهای چرب از بافت چربی ها آزاد شوند، کوچکتر شده و در نتیجه بدن لاغرتر می شود.

 

برنامه کاهش وزن از طریق RF با توجه به برنامه های از قبل تعین شده انجام می پذیرد و در هر مرحله از فرایند درمان از عکس ها و اندازه گیری های دقیق استفاده می شود. طول مدت درمان حدودا 15-60 دقیقه است. از آنجایی که آستانه قدرت تحمل درد افراد مختلف است، نمی توان زمان دقیق درمان را تعیین نمود.
نوع دیگری از لاغری به روش RF وجود دارد که RF مونوپولار یا تک قطبی نامیده می شود. در این روش امواج RF از طریق پروب وارد بدن شده و از آن عبور کرده و از سمت مقابل خارج شده و جذب یک صفحه فلزی می شود. بدلیل اینکه هندپیس قطب مثبت و صفحه فلزی قطب منفی می باشد به این دستگاه مونوپولار گفته می شود. در واقع این دستگاه نیز دو قطبی است، با این تفاوت که دو قطب مثبت و منفی بر روی یک هندپیس قرار نگرفته اند و از هم مجزا می باشند. معمولا صفحه قطب منفی برای کار بر روی صورت و نیمه راست بدن در زیر بازوی راست بیمار قرار می گیرد و برای کار بر روی نیمه چپ بدن زیر بازوی چپ بیمار قرار می گیرد و برای ناحیه پایین تر از کمر برای سمت راست در زیر ران راست و برای سمت چپ در زیر ران چپ قرار می گیرد که هدف از این موضوع عبور نکردن امواج RF از قلب می باشدRF. مونوپولار بدلیل عمق نفوذ بیشتر برای ایجاد حرارت در بافت چربی و ایجاد لیپولیز مناسب می باشد. فرکانس مورد نیاز برای لیپولیز باید 0.3 مگاهرتز باشد این فرکانس به نفوذ بیشتر در بافت چربی کمک می کند. قدرت خروجی دستگاه باید 300 وات باشد. از آنجا که صفحه فلزی در تماس با پوست است و گرمای ایجاد شده در این صفحه ممکن است برای بیمار ناخوشایند باشد انرژی دستگاه در حد تحمل بیمار افزایش می یابد.